stressbehandling

CODAN CARE & BODY-SDS

Er du kunde hos Codan Care sundhedsforsikring og ramt af stress ?

Så har vi den store glæde at fortælle, at det pr. 1/1 – 2018, er blevet muligt at få betalt din Body-SDS behandling gennem din sundhedsforsikring hos Codan.

Det kræver blot, at du vælger en autoriseret Body-SDS´er og at denne behandler er medlem af Dakobe (registret alternativ behandler ).  Find din nærmeste behandler her

Hos K&K Kropsterapi, er vi naturligvis medlem af Dakobe.

Codan giver tilskud til maks 7 behandlinger. Vær opmærksom på, at når du vælger Body-SDS som behandlingsform mod din stress problematik, kan du ikke samtidig få tilskud til psykologisk rådgivning.

Når behandlingsforløbet er afsluttet, skal de originale regninger sendes til Codan Care.

Der er også mulighed for, at Codan Care kan betale direkte til os, hvis dette ønskes.

HVAD ER STRESS ?

Man kan definere stress som en belastningstilstand, der både kan være psykisk og fysisk. Belastningstilstanden opstår, når ydre eller indre krav overstiger de ressourcer, den enkelte har – eller oplever, at han/hun har. Det kan envidere opdeles som langvarig stress, og stress der kan opstå kortvarigt – en spidsbelastning.

De psykiske belastninger kan bl.a. komme til udtryk som : lav irritationstærskel (kort lunte), manglende overblik, periodisk fravær, ubeslutsomhed, manglende overblik, periodisk manglende empati, aggression, hukommelses besvær og et øget behov for stimulanser såsom kaffe, sukker o.lign.

De fysiske belastninger kan bl.a. komme til udtryk som : vejrtrækningsbesvær, hovedpine, søvnproblemer, nedsat appetit, hjertebanken, svimmelhed, nedsat sexlyst, diarrè, svedeture, nedsat immunforsvar, o.lign.

Hos K&K har vi rigtig gode erfaringer, med at behandle stressramte. Det gør vi bl.a gennem behandling, med øget fokus på vejrtrækning.

Læs her om Sia Elmlund Rumessen´s oplevelser af behandlingen mod hendes stress/sorg:

“Mine varmeste anbefalinger går til Morten og K&K Kropsterapi. Jeg vil mene, at alle kunne have glæde af en behandling i Mortens kyndige hænder. Morten er ikke bare en professionel og dygtig behandler, han er oprigtig og får en til at føle sig godt tilpas. Personligt føler jeg at jeg endelig har fundet den rette behandling til min sorg og stress, da jeg kan mærke en forbedring i min krop og i min psyke efter hver behandling. Uden din hjælp, Morten, havde jeg ikke rykket mig så langt, så hurtigt. Af hjertet tak.”